Şevki DEVECİ

Şevki DEVECİ

05-03-2023

07:37

#Bucım 2022/12---Haydi İnceleyelim. #smkasAnaliz

#Bucım Şirket özellikle 2021 ortasında başlayan büyüme hamlesine devam ediyor.Her ne kadar gereksiz bedelli artışlarını hoş karşılamasam da bunu gelişimde kullanması önemli.Evet dönen varlıklarda hafif törpü var stok kullanımı mevcut.Duran varlıklar +366 MTL Sermaye +456 MTL.

#Bucım Şİrketin finansal hiçbir sıkıntısı bulunmuyor üstüne bu çeyrekte dış kaynaklar azalıtılıyor ve ticari borçlarda da yine azalış mevcut.Özetle kasa para dolu oranlarda yine detayları göreceğiz birazdan.

#Bucım Bahsettiğim üzere dönen varlıklarda törpünün bir kısmı stok azalışından geliyor.Fakat problemli bir durum bulunmuyor.Bakınız şuana kadar şirket yüksek stok artışları sağladı.Son iki çyrekte kullandığı sadece 21 MTL.

#Bucım Şirketin gelişimine karşılık ticari faaliyeti olan ciro artışı son iki çeyrekle beraber eski seviyelerinin üzerine atarak gelişim sağlıyor. Geçen çeyrek cirosunu +1.4 Mia TL arttıran şirket bu çeyrekte de artışın üzerine +1.9 Mia TL gelişim sağladı. Cirosu ise 6 Mia TL.

#Bucım Ticari faaliyetten kazanç gelişimi tutarsal açıdan güçlü gelişirken marjlarını yüksek seviyelerde tutması verimlilik ve büyümenin devam ettiğini gösterir.Ayrıca tüm şirket faaliyetleri sonucunda ele kalan tl +468 MTL gelişirken marj %20,6 olarak geliyor.

#Bucım Tamam iyi hoş büyüyen gelişen şirket fakat ne hikmetse şirket bölünmekten hbk yaratamıyor.Büyük başarı.Eski zirvesini dahi geçemedi.

#Bucım Sermayesinden %28,1 verimlilik yani roe yaratan şirket ana işlerinde yani sadece operasyonel karlılığından 1.6 Mia TL favök çıkarıyor.Yıllık favök gelişmi ise oran güçlü %249

#Bucım Finansallar tek görsel görelim.Bende tek yorum yapayım.Bu finansallarla kendi gibi 5 şirketi idare edecek güce sahip bulunuyor.Bir bedelli daha yakışır :)

#Bucım Rasyolarla bitirelim. Şu bir gerçek ki şirket ticari anlamda ve aktif büyüklüğü olarak gelişiyor.Yıllık fd büyümesi %829 gelişimle 8.9 Mia TL seviyesine ulaşıyor.Akabinde çarpanların ise ortalama seviyelerinde bulunduğunu söyleyebiliriz. YTD.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...