Onur Köymen

Onur Köymen

13-11-2019

08:17

Airpods Pro MÜZIK Müzik dinlemek kendimi bildim bileli en büyük tutkum tabi böyle olunca da ne ile dinlediğine dikkat ediyorsun. Bu konuda gerek ev müzik sistemleri gerek sahne konser sistemleri gerekse stüdyo monitörleri konusunda hep daha iyisini aradım ve inceledim.

Kulaklıklarsa başka bir konu 2000 yılında ilk çıkan ipodun kulaklıklarından beats markasının bütün çıkarttığı kulaklıklara bose markasından bang & olufsene ve hatta sennheiser kulak üstü kulak içi kulaklıkların çoğunu kullandım ve kullanmadıklarımda fırsat buldukça dinledim.

Aynı zamanda piyasadaki hemen hemen büyün DJ kulaklıklarını deneyimledim. Bütün bu deyimlere dayanarak Airpods Pro ya bir devrim olarak bakıyorum. Hertzlere frekanslara girmeyeceğim ancak şunu söyleyebilirim.

Bu seviyedeki bir ses deneyiminin artık herkes için bir standart olacak olması heyecan verici. Dr. Drenin kulaklıklarının kutusunda yazan. “Biz müzik prodüktörlerinin stüdyoda yaptığını insanlar iyi dinleyemiyor o yüzden beats'i yaptık”

yazısının daha sonra Apple tarafından satın alınan beatsin milyonlara sunulmuş formudur bence airpods pro.

SILIKON IZOLASYON UÇLARI Kulaklığın silikon kısımları sayesinde. Müthiş bir izolasyon sağlıyor. Daha önce in-ear olarak adlandırılan (küçük kulak içi kulaklıklar) kategorisinde çok fazla kulaklığı kullandım.

Hepsinden farklı olan yani kulağın içine oturan silikon uçlar yuvarlak yerine daha elips bir forma sahip. Ve bu durum bu kulaklıklarda tam oturdu mu endişesini daha da azaltmış.

Yani durmadan daha iyi oturtmak için kulaklıkla oynamana gerek kalmıyor. Kesinlikle kulağa çok rahat bir şekilde oturuyor ve düşme oynama hareket ettikçe kulaktaki izolasyonun bozulması mümkün değil. 3 boy seçeneği var.

İlk defa bana M seçeneği oldu daha önceki kulaklıklarda hep L size olanları kullaniyordum. Apple çok fazla sayıda insanın kulağını tarayarak bu silikon parçaları elips yapma farkındalığına vardı. Çünkü önceki earpodslarda bu gibi bir çalışma yaptıklarını açıklamışlardı.

POWER BEATS PRO ILE KIYAS Son birkaç aydır aktif olarak power beats pro kulaklıklarını kullanıyorum. Bu kulaklıkların ses deneyimi power betas pro ile kıyaslandığında low(bass) frekanslarda daha sakin bir ses deneyimi veriyor.

Ancak bu kulaklık bu frekansları veremediği için değil tercihen öyle yapılmış gibi. Spotifyda EQ ayarlarında yaptığım ayarlamalar sonucunda power bests pro da ki o tatmin edici dolu bass deneyimine sahip olabildim.

Sanıyorum bilinçli olarak kesilmiş ve bu deneyimi isteyenleri biraz daha power beats pro ya yönlendirilmek istenmiş.

BASINÇ DUYARLI TUŞLAR Denemeden önce şüpheyle yaklaştığım hatta daha önceki kulak içi kulaklıklarda ki tam doğru konumda durmazsa izolasyonu bozması deneyiminden dolayı, tuşa basmak için kulaklığı tutup birde güç uygulamak pekte uygun bir yöntem olmaz diye düşünmüştüm ancak.

Hem oval şekildeki silikonların izolasyonu bozmuyor oluşu hem de tuşa bastığın algısını veren sesli geribildirim, üzerine çalışılmış, denenmiş ve kullanışlı olduğu anlaşılmış bir tuş deneyimi oluşturmuş.

Aynı zamanda uzun süre basıldığı zaman ki noise cancellation modları arasındaki hangi moddan hangi moda geçtiğini anlamana yardımcı olacak ses animasyonu da deneyimi tarif etmesi zor bir seviyeye getiren güzel bir detay.

ŞARJ KUTUSU TASARIMI Kutunun ebatı çok iyi kesinlikle taşınabilir. Kulaklıkları koymak ve çıkartmak maalesef o kadarda kolay değil. Sonradan parmağını kutuyu açtığında kulaklıkların üst kısmında kalan boşluğa sokarak çektiğinde çıkartmanın çok daha kolay olduğunu çözdüm

Geri koymak hala biraz meşakkatli. Aynı zamanda bu kadar çizilebilir bir yüzeye sahip olması da sanırım kılıfçılar için yapılmış bir tasarım detayı. Kablosuz şarj özeliği mevcut ancak bu özellik henüz bana telefonlarda dahil olmak üzere verimsiz ve gereksiz bir yöntem geliyor.

PIL ÖMRÜ Bu konuda kesinlikle tatmin edici bir süreye sahip. 4-5 saat arası deniyor. Bilmem kaç kişi bu kadar süre aralıksız ve kesintisiz bir müzik ya da bölünmeden ses dinleme lüksüne sahip.

Çünkü 1-5 dk. kadar kutusuna koyduğunuzda müthiş hızlı bir şekilde airpodsların bataryası doluyor. Belki 24 saat kulağınızdan çıkartmak istemeyeceksiniz ancak arada bir kulakları dinlendirmekte sağlıklı bir tercih olabilir :)

NOISE CANCELLATION VE TRANSPARENCY MODE Tabiki daha önce birçok kulaklıkta bu özeliği denedim ancak bu kadar ufak ve taşınabilir bir kulaklıkta bu deneyim büyüleyici. Starbucks gibi yerlerde ders çalışmak ya da konsantre bir iş yapmak için oturduğunda.

Gym de dışardaki müzik yayını dinledigin parçanın düşük yerlerinde ne kadar izole edebildiğini fark ettiginde deneyimin farklı olduğunu anlayacaksınız. Airpodslar bu kadar ufak ve taşınabilir olunca

müzik dinlemenin disinda yalnızca bu özelik için kulaklarında bulundurabileceğin bir ürün haline getirmiş. Buda demek oluyor ki zaten her yeri sarmış olan airpods görüntüsü şimdi daha da agresif bir egemenliğe sahip olacak.

GENEL OLARAK Airpods Pro her açıdan bir Apple ürünü. Hayal edilmiş standartlara ulaşılmadan piyasaya sürülmemiş ve beklenti ötesine geçerek başarılı ürünün kendi pazarlamasını yapma gücüne sahip olan bir diğer Apple ürünü.

Bizi her geçen gün daha gelişmiş cyborglar haline getiren İphone ve Apple Watch un yanındaki yeri bence çok sağlam.

NOT: Tabiki ne dinlediğinizde önemli. Dinlediğiniz müziği üreten prodüktörün özeni ve parçaya uygulanan mixin mastering kaliteside. Kendi müzik zevkimi playlistler yaparak spotifyda paylaşıyorum. Dilerseniz “Onur Köymen” yazarak beni takip edebilirsiniz.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...