Mustafa Güldağı

Mustafa Güldağı

03-01-2021

07:43

OKUYUN ve PAYLAŞIN 1) 9 Şubat 2008'de üniversitelere başörtü ile giriş özgürlüğü TBMM'de yapılan oylama ile kabul edildi. Üniversiteye başörtü ile girmeyi engelleyen yasa değiştiriliyordu. 518 milletvekilinden 411'i evet oyu verdi. CHP'li 103 vekil olumsuz oy verdi. Bitmedi.

2) 27 Şubat 2008'de CHP ve DSP, üniversitede başörtüsüne özgürlük sağlayan bu kararın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu, dilekçe sundu. Değişikliğin iptali için sunulan dilekçede 112 milletvekilinin imzası vardı. Dilekçeyi teslim eden Kılıçdaroğlu ile beraber 4 CHP'liydi.

3) Bir ay dolmadan bakın ne oldu. 14 Mart 2008'de Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne Ak Parti'nin temelli kapatılması için dava açtı. Bak sen şu işe!

4) Üniversitede başörtü yasağının kalkmasını engellemek için Kılıçdaroğlu ve CHP Anayasa Mahkemesi'ni iyice zorlamaya başlıyor. Bunun için Ak Parti'yi kapatmakla bile tehdit ettiler. Hani şu HDP'nin kapatılmasını canla başla engellemeye çalışan Kılıcdaroğlu ve ekibi.

5) Onlara göre tesettür, türban, çarşaf ve başörtüsü HDP, Demirtaş ve PKK'dan daha tehlikeliydi. Nitekim 28 Şubat darbesini yapan Deniz Kuvvet Komutanı Güven Erkaya "İrtica PKK'dan daha tehlikelidir!" demişti. Ne de olsa HDPKK ve Demirtaş da onlar gibi seküler ve batıcıydı.

6) Tarih 2013. Kamusal alanda başörtüsü özgür kalınca, bu özgürlüğün iptali için CHP’li Mahmut Tanal Danıştay’a başvurdu. Başörtü ile kamusal kurumlara gelenlerin diğerlerini baskı altına alacağını söyledi. Danıştaya sunduğu dilekçede hepsi var. Canla başla uğraştı. Fakat olmadı.

7) 2014 yılında Erdoğan'ın imzası ile ortaöğretimde de başörtü serbest bırakıldı. Çılgına döndüler. Muharrem İnce "Ortada hukuk yoktur, hukuku tanımamazlık vardır. Aldığınız karar Cumhuriyete meydan okumaktır" diye yazılı açıklama yaptı. Bu cumhuriyet neymiş böyle arkadaş!

8) Cumhur halk demek. Cumhuriyet halkın yönetimi demek. Bunlar kendi ideolojilerini cumhuriyet kavramının içine doldurmuşlar. Halkçılık diye yutturuyorlar. Cumhuriyette halkın isteği olurdu. Laiklikte dini özgürlük olurdu. Müslüman halktan başkasına laiklik ve cumhuriyet vardı.

9) 2019 yılında Saadet Partisi'nin kanalı TV 5'e konuk olan Kılıçdaroğlu "Başörtü yasağını biz kaldırdık" diyor. Sunucu şaşkın.

10) Mustafa Güldağı bunları niye yazdın diyeceksiniz. Tanıdığım bir kız vardı. Üniversiteye başörtüsü ile almadılar. Kazandığı okulu okumak içim saçını ustura ile kazıtıp 4 sene öyle okudu. Görenler gülüyordu. Başka çaresi kalmamıştı. Onu hatırladım da ondan. Üzücüydü.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...