Şevki DEVECİ

Şevki DEVECİ

11-03-2023

14:35

#Enkaı 2022/12---Haydi İnceleyelim. #smkasAnaliz

#Enkaı Geçen çyrk devler ligi analizinde önde gelen firmalardan olan yapı devi devleşmeye devam diyor. Dönen varlık tarafında 28 Milyarlık gelişimi korurken duran varlıkları tarafında güçlü artış üzerine +1.5Mia tlcik daha ekledi.Sermaye tarafındada durumlar aynı +5.4 MiaTL geldi

#Enkaı Birçok şirket stok tarafını bu çyrkte azaltırken enka tarafında +800 MTL daha stok artışı gerçekleşti.Buda bize ileriki dönem iş hacimlerinin azalmadan devam edeceğini gösteriyor diyebiliriz.

#Enkaı Kısa ve uzun vadeli borçlarda özellikle 2022 içerisinde daralarak artan bir durum mevcutken bu çyrekte kısa vadeli borçlar 1.1 Mia TL azalıştıldı.Uzun vadeli taraf ise stabil kaldı diyebiliriz. Net kara etkisini göreceğiz.

#Enkaı Şirket tam bir ciro canavarı fakat yüksekte maliyetlere sahip bulunuyor.Yılı 61 milyar ciroyla kapatırken 1.9 Mia TL net kar çıkardı.Önemli yanı birinci tutarsal gelişimi başarılı ikinci net kar tarafını borçların kontrol altına alınmasıyla hızla gelişime geçirdi.

#Enkaı Özellikle bakınız finansal giderlerde azalış hızla devam ediyor.Şayet borç tarafını bu şekil devam ettirip ticari faaliyetlerini sermayeden finanse etmeye veya arttırmaya devam ederse hatırısı sayılır net karlar çıkarması olası.

#Enkaı Bahsettiğim üzere şirketin üretim maliyetleri brüt karı aşağı çekerken buranın önemli yanı stoklarını ayrıca arttırmasına karşılık brüt karını ortalama seviyelerde tutmasdır.Akabinde ticari faaliyetlerini başarılı yöneterek marj seviyelerini koruyor.

#Enkaı Buraya dikkat şirket uzun süre sonra toparlanma hamlesine giriyor.Hey gidi enkai %36 marjla çalışırken pandemi yapı faaliyetlerinin azalması yüksek maliyetlerinin olması dolasıyla diplere gerilirken geçen çeyrek gelen toparlanma hamlesi bu çeyrekle perçinlendi %3,2 marj.

#Enkaı Dipte ne karın gelişime geçmesiyle diğer tüm bağlayacı kalemlerde gelişim gelirken, operasyonlarından elde ettiği tutarsal karı yıllık %105 gelişimle 13.9 Mia TL seviyesine çıkardı.Gelişimin devam etmesi için zemin müsait toparlanma kırılımı gelmiş bulunuyor.

#Enkaı Şirketin finansal yapısı aşırı güçlü ve bunu borçlara yatırmak yerine varlıklarını büyütmeye ayırıyor geçen analizde belirttim bu şirket ufak bir finanse hamlesi çarpan etkisi yaratıyor ve net karı geliştiriyor.Muhtemelen önümüzdeki dönem farklı bir enkai göreceğiz.

#Enkaı Rasyolarla bitirelim. Fk düz bakarsak yüksek fakat iki dönem sonra fk yaratmaya başladı bunun yanında yıllık %440 büyüyen şirket 168 Mia TL büyüklüğe ulaşırken çarpanlarıda güçlü ortlama nört seviyelerinde bulunuyor diyebiliriz. YTD.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...