Tårık 𓂀

Tårık 𓂀

09-02-2023

10:31

DEPREMİN İLK ANINDAN BERİ YAŞANAN REZİLLİKLER: 1- Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında acılı halktan hesap sorması ve tehdit etmesi.

2- Borsanın 2 gün geç kapatılması sebebiyle çimento hissesi satın alan fırsatçıların zengin, göçük altında kalan borsada hissesi olan kişilerin iflas etmiş olması.

3- Kuran kursunun enkazının altındaki 12 insanın değil kasanın çıkarılması.

4- Adem Metan'ın canlı yayını esnasında ortadaki vahşet ve gerçekler gözükmesin diye "etrafı fazla göstermene gerek yok" denmesi

5- Bu tür felaketlerde yardımı çok fazla olabilecek disiplinli ve düzene sahip ordunun deprem bölgesine hem 2 gün sonra hem de 3500 kişi gibi yetersiz bir miktarda gönderilmesi.

6- Deprem bölgesine giden yardım paketlerinin üzerine belediyelerin değil valiliklerin logosunun koyulması ve böylece halkın gözünde CHP'li belediye değil AKP hükümeti yardım yapıyor imajı verilmeye çalışılması. (Bodrum belediyesi-Muğla valiliği mevzusu).

7- Depremde annesini, babasını ve kardeşini kaybeden kıza attığı haklı ve acı tweet sebebiyle psikolojik destekten daha önce erişen kahraman kolluk kuvvetlerimiz. ☺️

8- Dünyanın en çok çay tüketen ülkesinin çay firmalarının herhangi bir yardım göndermemesi.

9- Bu ülkeden milyonlar kazanan @DisneyPlusTR, @netflixturkiye , @SpotifyTurkiye platformlarının yardım göndermeyi bırakın bir taziye açıklaması yapmaktan bile aciz olması.

10-Üzerinde Tuborg ve Efes logosu var diye ücretsiz gönderilen ve sıcak tutan polarların kabul edilmemesi.

11- Yardım paketlerinin içinden çıkan abiye elbise, mayo, bindallı, topuklu ayakkabı, küpe, makyaj malzemesi gibi deprem bölgesine gitmesi boşa giden iş ve insan gücünden başka hiçbir işe yaramayacak tonlarca eşya.

12-Yardımların geç gitmesi sebebiyle insanların enkaz altında ezilerek değil hipotermiden ve açlık/susuzluktan ölmesi.

13-Adana'da depremde hasar gören inşaat halindeki binanın daha depremin ilk gününde sıvalanmaya başlaması.

14- Kahramanmaraş AKP mv. Nursel Reyhanlıoğlu'nun bölgeyi ziyarete giden Ekrem İmamoğlu'na sözlü şekilde saldırması, daha sonrasında kendisinin Kahramanmaraş'ta emlak ve imar planı konularıyla alakası olduğu ortaya çıkması sonucu kuyruk acısının anlaşılması.

15-İBB'nin İskenderun limanındaki yangını söndürmek zorunda kalması.

16-ABB'nin Hatay havalimanının pistini düzeltmek zorunda kalması.

17- Kendisine sitem eden acılı vatandaşın yüzüne bakmaktan aciz olan ve telefonuyla ilgilenen AKP vekili Nurettin Canikli.

18- Karşısında duran vatandaşların yüzüne pişkin pişkin gülen daha sonra başka şehre yerleştirilen Adıyaman valisi Mahmut Çuhadar.

19-Daha sonrasında canlı yayın değil bant kaydı olduğu ortaya çıkan konuşmasında acılı bir vatandaşa bu kaderin planı diyen Tayyip Erdoğan.

20- Belki de şu ana kadar binlerce insanın konumunu ve durumunu bildirmesini sağlayan, sadece sivil halkın değil AFAD ve Ahbap gibi oluşumların da bilfiil aktif kullandığı Twitter platformunun hükümetin karizması çizilir, oylar düşer kaygısı sebebiyle kapatılması.

21- Şehirlerde sinyal kesmek için jammerların gezdiği iddiası, insanların iletişiminin engellenerek göz göre göre ölüme terk edilmesi. (Bunu teyit edemedim, ancak birçok kaynak bunun gerçek olduğunu söylüyor o nedenle ihtimali bile varsa yazmak durumundayım bu kötülüğü.)

22-Polis/jandarma kıyafeti giyip yardım paketlerini yağmalayanlar.

23-Güney Kıbrıstan Rum Yönetimi'nden gelen insani yardımların uluslararası çıkar güdülerek, biz sizi tanımıyoruz, tanırsak karizmamız çizilir düşüncesiyle kabul edilmemesi.

24-Deprem bölgesinde kablosuz ve kolay şekilde internet erişimi sağlayabilecek olan Starlink sisteminin, erişime engellenemedeği ve Türk Telekom bu ülkeyi soymaya ve rant kesmeye devam etsin diye kabul edilmemesi. Polonya'dan gelen ekibin kendi Starlink antenini getirmesi.

25-Deprem bölgesine yardım eden belediyelerden "siz kimsiniz" diyerek hesap soran Cb. yardımcısı Fuat Oktay. (Başka belediyeler yardım edince halk onlara oy verecek kaygısıyla hesap soruyor.)

26- Olumsuzluklar çok az, can sıkıcı olduğu için fazla geliyor, aslında olumlu şeyler daha fazla diyen sözde tarafsız Ahmet hakan.

27-Defolu ürünlerini gönderip depo temizliği yapan LC Waikiki.

28-Görevi deprem bölgesinde yemek dağıtmak olan, yemek dağıtmadığı için depremzedeler tarafından sorulan yemek ne zaman verilecek sorusuna "2 gün aç kaldınız 3 gün de kalsanız bir şey olmaz" diyen aşevi görevlisi.

29- Deprem bölgesinde ekmeği 14-15 liradan satan fırsatçı fırınlar.

30- Sesini duyurmaya çalışan halkı sabote eden muhabirler. Mikrofona konuşanların sesinin kesilmesi, muhabirlerin bir anda konuşan kişilerin yanından hiçbir şey olmamış gibi uzaklaşması. Özellikle sana sesleniyorum Tuğba Södekoğlu, hesap vereceksin sen de.

31-AFAD gelmeden çekime başlamayan sözde devletin tarafsız kanalı TRT.

32-Yardım paketlerinin önünde fotoğraf çekilmek için paketlerin yola çıkmasına izin vermeyen AKP'liler.

33-Deprem bölgesine 3. Gün koruma ordusuyla intikal eden Tayyip Erdoğan'ın zaten optimal şekilde çalışmayan karayolunu konvoyuyla tamamen kapatması.

34-Aynı şekilde spor bakanının konvoyu yüzünden yolun kapanması.

35-Türkiye'deki GSM operatör firmalarının deprem bölgesine herhangi bir sistem kurmaması nedeniyle İBB'nin mobil baz istasyonu götürmek zorunda kalması.

36-Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, olay yerine kendilerinden saatler önce intikal eden ve devletin hiçbir bürokratik kademesinde yer almayan Haluk Levent'ten bilgi ve durum raporu alması.

37-Deprem vergilerinin nerede olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmaması.

38-Depremle alakalı en ufak etkileşim kazanmış tweet atanların aynı gün içinde şafak operasyonuyla evinden alınması ancak katil müteahhitlerin ortada bile olmaması.

39- Herhangi bir açıklama yapmaya tenezzül bile etmeyen, kendisi aslen depremden etkilenen şehirlerimizden biri olan Osmaniye'li olan Devlet Bahçeli ve ortalıkta bile görünmeyen o çok sevdiğiniz Meral Akşener.

40- Fatih Altaylı'nın televizyonda yardım toplamak için yapacağı programa RTÜK'ün engel olması.

41-Bilkent Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite bünyesindeki bazı öğretim üyelerinin "hayat devam ediyor" diyerek derslere devam etmesi. Tamam, dünyanın en liberal insanı sizsiniz ama bu kadar da tone-deaf olamazsınız.

42- 1 saatte Şam'a, Atina'ya gireriz, onu bunu keseriz diyen hükümetin kendi sınırları içindeki deprem bölgelerine 2 gün içinde tam teşekküllü yardım ve ekipman gönderememesi.

43- Depremzedelerin soğuk, açlık, susuzluk ve onca kötü durumun ortasında bile haber muhabirlerine fikirlerini belirtirken içeri atacaklarsa da atsınlar şeklinde antiparantez geçmek zorunda bırakılması.

44- Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin ölü sayısına eklenmeyerek ölü sayısının düşük gösterilmesi. Gerçek ölüm sayısının 20 binden fazla olması. (Muhtemelen oldu bittiye getirilerek seçimde bu kişilerin yerine başkaları sanki hayattalarmış gibi oy kullanılacak.)

45- 44 HN 660 plakalı aracın sahiplerinin yardım için gönderilen çadırları çalıp parayla satması.

46- ATV'de Nihat Hatipoğlu'nun program yapması. (Ne alaka şimdi???)

47- AKP’nin bunca derdin arasında İBB hakkında inceleme yapmak için 2 tane müfettiş göndermesi.

48- Sokaklarda ölülerin distopik bir film karesi gibi üst üste yığılması, insanların koşuşturmaca yüzünden ölülerini bile kaldırmaması.

49- Hastanelerin yaralıların tedavi edildiği bir yerden çok ölülerin istiflendiği yerler haline gelmesi.

50- Hükümetin kendi eliyle yaptığı hastanelerinin ve diğer kamu binalarının yıkılması. (Elbette hiçbir bina yıkılmamalı ancak özellikle hastane yıkılması nedir?)

51-Özellikle Yunanistan, Polonya, Macaristan, İsrail, İtalya, Japonya olmak üzere dünyanın dört bir yanından ülkelerin acil şekilde yardıma koşması, AHBAP’ın milyonlarca dolar yardım toplaması ve buna rağmen devletten geliri olan AFAD ve Kızılay'ın SMS ile para istemesi.

52- Müge Anlı'nın Kızılay için topladığı 10 milyon lira ile kızılayın tamı tamına 48 tane yatak alması. (:D)

53- Ataşehir Belediyesi'nin üzerinde kendi logosu olmayan kolilerin deprem bölgelerine gönderilmesine izin vermemesi.

54- Hatay BB başkanı Lütfü Savaş'ın depremden iki hafta önce yapmış olduğu açıklamasında 5,5 yıldır ilgili bakanlıkların kasti şekilde CHP'li belediyelerle çalışmaya yanaşmadığını ve kentsel dönüşüm konusunda cevap verilmediğini söylemesi. (Depremin etkileri ortada)

55- Deprem bölgesinden güvenli bölgelere gerçekleştirilen seyahatlerin ücretsiz olmasını fırsat bilen ve gerçekten ihtiyacı olmayan insanların, ulaşım araçlarında yer işgal etmesi.

56- İlk başta 350 liradan sattığı battaniyeleri daha sonrasında 500 liraya çıkaran @MadameCocoTR .

57- Twitter üzerinden yardım çağrısında bulunan insanların tweetlerini ve yanıtlarını gizleyen ve sanki hiçbir şey yokmuş gibi davranan @kofteciyusuftr .


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...