.

.

22-12-2022

10:40

PKK'nın 1 numaralı ismi Murat Karayılan, Irak/Sülaymaniye merkezli KNN kanalına bazı açıklamalar yapmış. Bu twetin altında açıklamalarını inceleceğim.

Karayılan, Türkiye'nin dış operasyonlarla Misaki Milli sınırlarına geri dönmeye çalıştığını iddia ediyor. TSK'nın Irak operasyonlarının başlamasından sonra bölgedeki yerel güçlere (barzani, talabani, bağdatı kast ediyor) Tr'ye karşı ortak harekat teklif etmişler.

Karayılan, TSK'nın Irak operasyonlarını işgal olarak değil ilhak olarak görüyor. Buna da Tr'nin kontrol altına aldığı bölgelere yaptığı yatırımları delil gösteriyor (üs bölgeleri). Yani PKK var oldukça TSK'nın bölgeden ayrılmayacağını kabul ediyor.

Karayılan, TSK'nın hava araçları ile sonuç almaya çalıştığını iddia ediyor. PKK'nın ise TSK'nın gelişen hava güçlerine karşı birliklerini küçülttüğünü, daha geniş bölgeye dağıtıklarını ve birliklerin daha da geliştirdiklerini iddia ediyor.

Diğer bi değindi konu ise tüneller. TSK'ya karşı tünelleri daha da geliştirdiklerini aktarıyor. TSK'nın bu tünel çatışması karşısında çok şaşırdığını iddia ediyor.

Tünel savunmasını ilk geçen sene uygulamaya kalktılar. TSK'nın şaşırdığı falan yoktu. Tünel savunmaya çalışacaklarının istihbaratı alınmış olacak ki TSK, Avaşin'e dersini çalışarak gelmişti. 8 PKK tünelinde 60 PKK'lı terörist öldürüldü, tünel çatışmalarında hiç şehit verilmedi.

Zap'ta ise geçen sene verilen kayıplardan ders çıkarmış olacaklar ki TSK'nın geçen sene uyguladığı patlat-gir stratejisi Pençe Kilit'te tam anlamıyla işe yaradı diyemiyoruz. Tünelleri daha derin kazmışlar. Tünel çevrelerini kamera ve sensörlerle izliyorlar.

Patlamaların oluşturduğu patlamalara karşı kendilerine yeni odalar yapmışlar. Geçen sene basıncı kum mevzilerle engellemeye çalışıyorlardı. Bu basınç odalarının patlayıcılara karşı başarısı var.

Tünelleri kast ederek TSK ile PKK'nın iç içe olduğunu ve çetin bir savaş sürdüğünü iddia ediyor. TSK ile PKK iç içe olduğu yalanlanamaz. Ama tünellerin yani içerisindeki teröristlerin şu an TSK'ya çok büyük sıkıntılar çıkardığı söylenemez.

Sıkıntı çıkarsalardı ya da çıkaracakları düşünülseydi zaten o bölgelere üs kurulmazdı. Tünel içerisindeki teröristler şu an saldırmaktan çok hayatta kalmaya çalışıyorlar. Etkinlikleri çok düşük. Emin olun sandığımızdan bile çok daha düşük.

Karayılan TSK'nın bazı noktalardan çekildiğini söylemiş. Ayrıca Zeve köyünde büyük savaş yaşanıyor demiş. Zeva köyü Seri'nin arkasında kalıyor. Büyük ihtimal Seri'yi kast ediyor.

Seri'de büyük bir savaş falan dönmüyor. TSK, Seri'de tünel girişinden ve doğusunda yer alan bölgeden çekildi.

Bölgeye TSK operasyonlarıyla gelen Bağdat'a bağlı sınır güvenlik muhafızlarını TSK'ya korumakla eleştirmiş. Sınırdan daha çok TSK'yı koruduklarını iddia ediyor.

Burada Karayılan'ın karın ağrısı bölgeye gelen Irak güçleri TSK'ya yakın hakim tepelere konuşlanmaya çalışıyor. Yani PKK için potansiyel strateji konumlar elden gidiyor. Hem de PKK'nın TSK'ya karşı hareket alanını kısıtlanıyor.

TSK'nın Parasiya hattına tank getirdiğini ve TSK'nın tank getirdiği bu bölgede bile tünellerinin olduğunu söylüyor. Tank dediği şey büyük ihtimalle ZMA.

ZMA, PKK'ya karşı kurulan üs bölgelerindeki en etkili silahtır. Tanktan 10 kat daha iyi iş yapar. ZMA'nın bölgeye gitmesi güvenlik açısından olumlu bi gelişme.

Bunu açıklarken 5 dakika önce söyledikleri ile çelişiyor. Tüneller TSK'ya büyük engel ise nasıl oluyorda tepede tünel var iken normal üsleşme çalışmalarını sürdürebiliyorlar ?

Karayılan, TSK'nın 8 aydır Çemço bölgesinde ilerleme katedemediğini söylüyor. Öncelikle Çemço alanına operasyonun başında girilmedi. İkinci olarak Çemço hattında bulunan Suki, Hale ve Duzhi tepeleri TSK'da.

Çemço hattına ulaşım kolay. Asfalt yol var. Bunlara ek tarla yolları var. Birbiriyle içiçe bi bölge. Hale dağı alınana kadar yol üzerinde 2-3 zırhlımız ATGM yedi. Hale alındıktan sonra ise bölgedeki PKK etkinliği kırıldı.

Hale dağının zirvesinde bi tünel var. Güneybatısında zirveyi gören bi tünel var. Güneydoğusunda Sida bölgesinde bi tünel var. Bir de sanırsam Duzhi'ye giderken başka bi tünel var. Bu tüneller henüz temizlenemedi.

Zirve dışındaki diğer tünel bölgelerine hep bi TSK alan kontrolü yok. Anladığım kadarıyla birlikler tünel bölgesine gidip müdahele ediyor ve geri tepeye dönüyor.

Çemço'daki tünellerde 25'den fazla terörist vardır. Bunlara ek etrafta dolaşıp taciz eden teröristler de var. Ama bütün bunlara rağmen Çemço'dan kötü haber aldığımızı hatırlamıyorum. ÖKK ve Dağ Komando güzel çalışıyorlar :D

Şimdi gelelim açıklamanın en dikkat çekici kısmına. Karayılan, PKK'nın Türkiye'ye saldırmak için Irak'ı kullanmadıklarını, PKK'nın TSK'yı bölgeye getirmediğini, Tr'nin bölgeyi ilhak etmek için geldiğini ve PKK'nın TSK'nın daha derine inmesini engellediğini iddia etmiş.

TSK operasyonlarının ciddiyetini yeni yeni anlayan Bağdat'ın attığı son adımlardan sonra PKK, Tr'ye karşı Bağdat'ı kışkırtmak istiyor, Bağdat'la anlaşmak istiyor.

Bağdat'a yanaşma nedenlerden biri de Barzani'lerden bekledikleri tepkileri alamamaları. PKK ben Kürtleri savunuyorum diye ağlarken Barzani "baba bu sizin savaşınız" demeye devam etti. Şimdi ise Bağdat'a ben sizin topraklarınızı savunuyorum aslında demeye başladılar.

Karayılan, Bağdat güçlerinin sınırı devralmasını destekleyeceklerini söyledi. Ayrıca Bağdat güçlerinin bölgeye gelmesiyle PKK'nın da bu bölgeyi kullanmayacaklarını açıkça belirtti. Yani TSK gitsin Bağdat gelsin ben de gitmeye razıyım.

Bunu demesinin sebebi Irak'ta yaşanan çatışmanın PKK'yı aşırı yıpratması. Karayılan 2 yıl önce yaptığı açıklamada TSK'nın Irak'tan çekilmesi durumunda bu hattı kullanmayacaklarını açıklamıştı. Tabii Karayılan geleceği az çok görmüş :)

Karayılan açıklaması bu kısımdan sonra komikleşmeye başlıyor, gerçeklikten tamamen kopuyor. PKK'nın Tr'ye saldırmak için Irak sınırını kullanmadığını söylüyor. Yani diyor ki Irak sınırı önemsiz. Ama Irak sınırı, PKK için çoook önemli.

TSK'nın Irak operasyonları ile çatışmanın çok büyük bir kısmı Irak'a taşınmış oldu. PKK'nın Tr'ye sızdığı alan kapatıldı, eğitim alanları imha edildi, Tr'ye saldırı için kullandığı kamplar göte geldi ve PKK mecbur olarak elindeki kısıtlı gücü Irak'ta kullanmak zorunda kaldı.

PKK yurt içinde gerçekleştirdiği eylemlerde büyük azalış oldu. Yurt içine eskisi gibi grup sokamıyor. Gönderecek adam bulamıyor. Var olan gruplar üzerinde büyük baskı var. TSK'nın nokta operasyonları ile etkisiz hale getiriliyorlar, hareket edemiyorlar.

PKK için en önemli faaliyet alanı (ve gerekli) Türkiye'dir. İkinci alan ise Irak. Biri amaçlarını gerçekleştirmek istedikleri ülke. Diğeri ise bu amaç için kullandıkları ülke. Tr'de eylem yapamamak, etkin olamamak onları hedeflerinden uzaklaştırıyor.

Diyor ki Karayılan, Muş'ta 1 arkadaşımız "şehit" oldu. 7 askeri öldürdü. Ve bu adam Irak'tan girmedi. Öyle bir anlatmış ki bilmesek diyeceğiz ne olmuş böyle. Övündüğü eylem ne biliyor musunuz. İran'dan girdikleri tespit edilen 2 teröristten birinin teslim olması diğerinin ölmesi.

Türkiye'nin her yerinde gerillanın eylem yaptığını iddia ediyor. Yok orada yok burada. Yahu ne eylemi. Kafasını kaldıran öldürülüyor. Al daha geçtiğimiz günlerde Cudi'de tespit edilen 12 kişilik gruptan 8'i etkisiz hale getirildi.

Bu açıklamadaki amacı anlamadım. Karayılan'ın kafası çalışır. Böyle düz yalan söylemezdi. Daha akıllı yalanlar söyler. Açıklama yaptığı kanal Irak Kürtlerinin kanalı. "Savaşı Tr'den buraya getirdiniz" tepkilerine karşı "biz Tr'de de savaşyoruz" demeye getirdi herhalde.

Son olarak Karayılan ateşkes konusuna değenmiş. Ateşkes gündemlerinde değilmiş. Apo'nun üzerindeki tecritin ve PKK'ya yönelik operasyonların durdurulmasının ardından bir siyasi çözüm projesi gelir ise ateşkesi yeniden gündeme alabilirlermiş.

Burada bir mesaj yok ama CHP üstüne alınabilir. Son 1-2 yıldır CHP'den ses çıkmıyor. Ama eski açıklamalara bakar isek bunların kafasında net bi şekilde yeni bir çözüm süreci planı olduğu açık.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...