Deniz Aksoy

Deniz Aksoy

01-08-2021

18:27

Armutalan, İçmeler, Turunç, Çiftlik, Osmaniye, Orhaniye, Bayır... Saatlerce arabayla, tekneyle gezilebilecek ormanla kaplı doğa yok oldu. Kızım memleketimin, çocukluğumun yeşilini belki de hiç göremeyecek. Sebep olan, tedbir almayan, çözüm bulamayan herkesin allah belasını versin

37 yaşındayım. Kendimi bildiğim 30 senedir her yaz yangın çıkar Marmaris'te, köylerimizde. Bir yamaç yanar, bir tepe yanar ama söndürülürdü sonra. Bu kez nasıl bu kadar yayıldığını biri anlatsın. Helikopterler uçaklar nasıl durduramadı bir anlatsın.

Şimdi oradaki insanlara "Evini boşalt" diyorlar. Bir gemiye bindiriliyorsun. Ayrıldığın yere bakıp arkanda alevlerin içinde memleketini izliyorsun. Delirmek üzereyim ya, neyle sınanıyoruz allahım biz?!

Bunları orada yaşamak kadar olmasa da uzaktan çaresiz izlemek de zor. Şimdi İstanbul'dayım. 3 hafta sonra Marmaris'e evime gideceğim. Yeşile değil, siyaha gideceğim... Osmaniye'deki teyzemin dediği gibi "Keşke evlerimiz yansaydı da doğa kalsaydı"

Kırmızıyla işaretlediğim yerdeki ormanlar tamamen küle dönmüş durumda... Bugün mor olan yere geçiyordu ve çok korktuk çünkü Beldibi üzerinden Gökova körfezi kıyılarına kadar yürüyebilirdi. Ama hemen müdahale edilip söndürüldü. Çünkü bilin bakalım mavi yerde ne var...

Kızımı uykuya yatırdım ve benden istediği masal kendi kendimize uydurduğumuz "Ada'nın arıya dönüştüğü masal" Artık çam yok, arı yok, Marmaris'in dünya markası çam balı yok... O uyudu, ben sessizce ağlıyorum.

Siyaset yapıyormuşum, "iksinçmiş". Öldü ulan memleketim, doğam öldü şerefsiz herif! Yetti be, siyasetiniz de, gözü kör inançlarınız da, savunduğunuz fikirler de yerin dibine batsın...

Salgın oluyor, sağlık çalışanlarının insan üstü çabasıyla ayakta kalıyoruz. Yangın oluyor, halkın kenetlenmesiyle, orman işçilerinin, itfaiyenin inanılmaz çabasıyla hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ve birileri bu insanların ne maddi ne manevi hakkını ödemeden başarı naraları atıyor!

Dışarıdan yardım şimdi isteniyormuş. Geçmiş olsun... Marmaris'teki yangın doğal sınırlarına ulaştı zaten. Az önce bahsettiğim Yeşilbelde'ye geçişi önlenecek, gerisi yandı bile. Söğüt'e geçmez çünkü orası orman değil, maki. Aynı şekilde Datça yolu da...

Gökova körfezinin kuzeyindeki yangınlarda da alevlerin varmasına endişe etmememiz gereken yer Ören'deki termik santral... Çok basit bir google araştırmasıyla hissedarlarına bakılabilir.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...