Muhammed Vefa

Muhammed Vefa

26-03-2021

20:10

#KürşatAyvatoğlu yarın çıkıp, “ben seçmedim bu ışıltılı hayatı” derse ne olur? Kürşat Ayvatoğlu’nun arkasında kimler var, bu serveti nasıl kazandı? Herkes bu soruları merak ediyor. Başlayalım…

Ben Kürşat’ı yerel seçim sürecinden 2014 yılında AK Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı olan Tahsin Babaş’ın seçim ofisinde tanımıştım. Kürşat o dönem grafiker olarak çalışıyordu. Photoshop’ta seçim çalışmalarını yapıyordu.

Liseyi terk etmişti, bir milletvekilinin önerisiyle Tahsin Babaş’la çalışmaya başladı. Heyecanlı biriydi. Bir tane bozuk arabası vardı. Şimdiki gibi değil. Sonraki süreçte Tahsin Babaş’ın seçimi kazanmasının ardından belediyede işe başladı.

İşte istediği hayatın içine ilk adımını atmıştı. Sonra bir müdürlük verildi. Bu müdürlük görevinde yapacağını yapıyordu! Siz orayı anladınız... İddialara göre, Kastamonu’da esnaf, işadamı kim varsa onunla iletişime geçip işini hallediyordu.

Öyle ki kısa sürede başkanın bile işini yapacak seviyeye gelmişti! Burada dananın kuyruğu koptu. Kastamonu’da bulunan bir AVM’de pizzacı açtı. Lüks araba aldı. Ama kimse merak etmedi bu değirmenin suyu nereden geliyor diye. Ondan sonra belediye başkanın özel kalemi oldu.

İşte o zaman Kastamonu’nun Kürşat macerası hızlandı. Belediyeye işe düşen Kürşat’ın kapısını çalıyordu. O dönem birçok şikayet olmasına rağmen belediye başkanının Kürşat’ı korumasından dolayı kimse bir şey yapamıyordu.

İddiaya göre, belediyenin ihalelerinden haberdar olduğu için istediği parayı bu ihalelerden kazandığı söyleniyor. O dönemde, bu dönemki gibi alışkanlıklarının olduğunu arkadaşlar söylüyordu.

Sonraki süreçte arkadaşlardan duydum ki, Kürşat Ankara’ya gelmiş. Hayırdır, ne iş derken… Bir kamu kurumunda çalıştığını söylediler. Çalışıp çalışmadığı konusunda bir teyit peşinde olmadım. Ve Ankara’da villada kaldığını, lüks arabalara bindiğini sosyal medya hesabından gördüm.

Kastamonu Belediye sürecinde Kürşat artık bir servet kazanmıştı. Çakarlı arabayla deniz kenarlarında, bilmem kaç yıldızlı otellerde ve gazinolara gidip parayı eziyordu. Ezmek ne demek pastırma yapıyordu.

Pastırma demişken, Kürşat’ın görev sürecinde 100 bin liralık pastırma faturası kesilmişti. Bu sadece bir tanesi…

AK Parti’ye giriş sürecini de biliyorum ancak burada daha lafı uzatmak istemiyorum. İsteyen olursa önümüzdeki günlerde bunu açıklarım. Şimdi, son seçimde Kastamonu Belediyesi’ni MHP kazandı. Ve AK Partili Tahsin Babaş 78 milyon 490 bin 859 TL borç bıraktı.

MHP yönetimi döneminde, Babaş belediyeyi borçsuz olarak almıştı. Bu belediyenin nasıl borçlandığını yukarıda anlattığımdan ve Sayıştay Raporları’ndan daha net görebilirsiniz. Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönlendirdiğim soruları buraya daha geniş yazmak istiyorum.

İddiaya göre, Kastamonu Belediyesi’nin 35 milyonluk liralık zarara sokulmasından dolayı İçişleri Bakanlığı harekete geçmişti. Belediyedeki zararın ortaya çıkması bekleniyordu.

Ancak belediyenin MHP’ye geçmesinden dolayı ya da bazılarının araya girmesinden kaynaklı bu 35 milyon lira meselesi sanırım kapatıldı. Ne hikmetse o dönem bunu arada bir gündeme getiren MHP Kastamonu İl Başkanı da görevden alındı.

Bu 35 milyon meselesi direkt belediye başkanıyla ilgili bir durumdur. Bunun ortaya çıkarılması noktasında yetkili kurumların harekete geçmesi gerektiği gibi bir cümle sarf etmiyorum. Gerek olmadığını düşünüyorum.

Tüm bunlar yaşanırken, birde Kastamonu Spor sevdası vardı. Belediye Başkanı Tahsin Babaş bazı büyükşehirlerin belediye başkanlarından güç alarak oğlu Metehan Babaş’ı Kastamonu Spor başkanı yaptı. Baba gibi baba…

Metehan Babaş yaklaşık 40 milyon TL değerinde bir spor kulübünü yönetti. Hatta dışarıdan birçok kişi getirdi. Sonradan getirdiği bir kişiyle ev yüzünden kavga ettiği iddia ediliyor.

Hatta seçim çalışması için Kastamonu’ya gelen Erdoğan, Tahsin Babaş’a miting alanının karşısındaki inşaatın imar izni kaç kat diye sorar.Babaş, 5 kat demesine rağmen Cumhurbaşkanı gittikten sonra oradaki binalar 15 kata yükseldi. Erdoğan’ın bundan haberdar olduğunu zannetmiyorum.

Aynı süreçte birde belediyenin 8 milyon liralık bir arazisi satıldı. Ve o arazinin değeri şuan 200 milyon TL olduğu söyleniyor. Çokta uzatmak istemiyorum, konu açıldığında yine bildiklerimi aktarmaya devam edeceğim.

Ancak bu kazancın sorumluları olan Kastamonu Belediyesi’nde yönetimin birçok noktasında yer alan kişilerin malvarlığının araştırılması gerekiyor. Oğul Metehan Babaş’ın düğününde, Sinan Özen ve Pınar Dilşeker gibi sanatçılar yer aldı.

Tüm bunları şunun için söylüyorum Tahsin Babaş belediye başkanı olmadan önce Fen İşleri Müdürüydü, bu serveti nasıl kazandı? Kimse buna ses çıkarmadı mı?

Son olarak Metehan Babaş’ta Kastamonu Gençlik Spor İl Müdürü yapılmak istendi. Ancak bazı prösüdürlere takıldı. Şimdi onu aşmak için Metehan Babaş’ı Daday ilçe Gençlik Spor İl Müdür yaptılar…

Daha yazacaklarım var… Gün içerisinde sorduklarınızı cevaplamaya çalışacağım. Bildiklerimi de yazacağım…


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...