0 day exploit

0 day exploit

26-11-2022

11:42

-Market kırılımlarını ne zaman önemsemeliyiz, likidite alımlarıyla birlikte nasıl kombinleyebiliriz?

-Hepimizin bildiği “Market kırılımı” çoğu zaman bizlere fake atabiliyor ve stop oluyoruz. Bu market kırılımının görüntüsü, en son dibi yaptıran tepenin ihlali sonrası oluşan karakter değişimine verilen ad oluyor.

-Kesikli çizgi ile gösterilen son lower high noktası, en son low noktasını yaptıran tepe olma özelliğine sahip. Ancak bu noktada direkt olarak long işlem alıp stopu son low altına yazmak, eğer tek başına kullanılırsa pek efektif olmuyor.

-Bunun yerine oluşan son lowun, sellside likiditesini alıp almadığını dikkate almalıyız.

-Aynı durum Short işlemler için de geçerli, buyside likiditesi içeren herhangi bir alan (ikili tepe, son high noktası vb.) alındıktan sonra gelen market kırılımlarını önemsemeliyiz.

-Bu hareketlerin arkasındaki mantığın, market algoritmasının sürekli olarak buyside ve sellside stopları almaya yönelik çalışması olduğunu bilmeliyiz.

-Likidite alındıktan sonra market kırılımının da gelmesiyle işlem alınabilecek uygun alan, oluşan imbalans boşluğuna geri çekilen fiyat hareketidir.

-Market yapısı değişimi saymamız için normalde, “son dibi veya tepeyi yaptıran en son swing noktası ihlal edilmeli, ancak eğer önemli bir likiditesi alındıysa, yeni bir high veya low yaptırma özelliğine sahip olmayan swing noktaların ihlali de market yapısı değişimi sayılıyor.

-Son tepeyi yaptırmayan swing hareketin kaybı da, likidite alındığı için market yapısı değişimi dememiz için yeterli oluyor. Likidite alınmamış olsa bunun geçerliliğinden bahsedemiyoruz.

-Yapmamız gereken tek şey fiyatın likidite alımları sonrası market yapısını değiştirerek algoritmanın hedeflediği stopları değiştirip değiştirmemesi, bunu doğru şekilde belirleyebildiğimiz sürece yön konusunda doğru tahminlerde bulunabiliriz.

-Likiditeleri belirlemek için “Session High ve Low noktalarını” beklememiz işimize yarayacaktır. (Londra – New York – Asya) Tradelerimizi bu saatlere göre şekillendirmek işlem başarısını yükseltebilir.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...