medya adamı

medya adamı

12-01-2023

19:34

Trol nedir, trol kimdir, hangi parti trol ordusu kurmuştur? Gelin birlikte bakalım. Öncelikle şunu belirtelim: Muhalefetin, trollerin de dahil olduğu bir yalan-manipülasyon ekosistemi bulunuyor.

CHP genel merkezi, parti içerisinde oluşturduğu bir sistemle binlerce kişinin bulunduğu bir ekibi sosyal medyada “trol ordusu” olarak görevlendirdi. CHP Genel Merkezi'nin 13. Katı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı'nın bulunduğu kat olarak biliniyor.  

Onursal Adıgüzel'in bu yapılanmadaki görevlerinden bazıları: - Kılcal Damar sisteminin idaresi - Türkiye'deki ve yurtdışındaki trol yapılanmasının organizasyonu - Seed (yorumcu) ekiplerinin sevk ve idaresi - Bot yazılım sistemlerinin geliştirilip çalıştırılması

Sosyal medyadaki yalan, manipülasyon, iftira, provokasyonların organize edildiği bu yapılanmanın başında Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel bulunuyor.

Yıllarca "AK Parti'nin ekibi olduğunu" iddia eden CHP, "Kılcal Damar" adında bir sistem kurdu. Bu sistemle CHP, nereye nasıl yorum yapacaklarını, kimlere etkileşim vereceklerini sistem üzerinden trol ekiplerine bildiriyor.

Kılcal Damar Sistemi nedir? CHP, üyelerinden oluşan ve gönüllülük esasıyla çalışan bir trol ordusu kurdu. Bu üyeler Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram için hesaplar oluşturuyorlar. Trol ordusu, oluşturulan Telegram grupları üzerinden birbiriyle haberleşiyor.

Telegram gruplarına, Kılcal Damar sistemine üye olan kişiler referans yoluyla ve T.C. kimlik numaralarının vererek kayıt olabiliyor. Bu şekilde sızmalar engelleniyor.

Bu Telegram gruplarının diğer işlevleri: - Paylaşımlar için yayılım, beğeni ve olumlu yorumların koordinesi - Olumsuz yorum, linç kampanyaları, itibar suikastı için seçilen kişilerin hedef gösterilmesi

Sistem, CHP’li bir kadın tarafından ifşa edilmişti.

Bu sadece CHP’nin parti içinde gönüllülük esasına göre kullanılan trol yapılanması. Bir de CHP Genel Merkezi, CHP’li İBB yönetimi ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen ya da kontrol edilen trol, gazeteci, yazar ve sanatçılar bulunuyor.

1- AJANSLAR Onursal Adıgüzel, troll, seed (yorumcu) ve botları iki lokasyonda konumlandırmış: İstanbul ve Ankara I) Genel Merkeze Bağlı İstanbul'daki Ajans CHP Genel Merkezi'ne bağlı olarak çalışan bu ajansın başındaki kişi: Onursal Adıgüzel'in danışmanı.

Bu danışmanın imza attığı skandallar: - Mus'ab Bin Umeyr'e hakaret etti - Beşiktaş saldırısından MİT'e sorumlu tuttu - 15 Temmuz darbe girişimi sırasında camilerden okunan salalardan rahatsız oldu - Halkın sokağa çıkıp darbeye direnmesine karşı çıktı

İstanbul'daki büyük trol hesaplar, bu ajanstan yönetiliyor. Gazeteci ve yazarların yönlendirilmesi buradan yapılıyor İstanbul’daki bu operasyonun maliyeti, dağıtılan paraya göre: 3-5 milyon TL

Bütçelerinden trol maaşları ödeniyor, gençlerin çok uğrak yeri olan dazı internet sitesi ve video kanallarına video belgeseller yaptırılıyor. Gazetecilere, sanatçılara ve dışarıdan destek veren trollere de para akışı bu kaynaktan sağlanıyor.

II) Genel Merkeze Bağlı Ankara'daki Ajans Ankara'daki ajansın başındaki kişi: CHP Dijital Strateji ve Propaganda Başkanı bir mühendis. CHP Genel Merkezi'nin bot sistemi buradan yönetiliyor.

Genel Merkez'den gelen verilere uygun olarak seed (yorumcu) ekibine içerik sağlanıyor. AK Parti aleyhine video, karikatür, grafik içeriklerin çok büyük bir bölümü yine bu ajanstan çıkıyor.

Instagram ve Twitter'daki birçok konsept hesap buradan yönetiliyor, içerikler gündeme göre revize edilip manipülasyon yapılıyor. 10.000 hesaplık seed (yorumcu) ekibi buradan yönetiliyor. 40.000 beğeni hesabı buradan kullanılıyor.

18.000 bot hesap yönetiliyor ve Twitter'da TT listesine giren tag'ler buradaki bot hesaplarla yapılıyor. Birçok bağımsız görünümlü hesap buradan yönetiliyor. Bu ajansta takipçi sayıları 100.000 ile 700.000 arasında değişen 7 büyük hesap yönetiliyor.

Bu ajansın aylık gideri: ortalama 5,5 milyon TL Yurt dışındaki büyük sosyal medya kullanıcılarından da destek alınıyor. Bunlar arasında yetişkin içerikli birçok site de var. Bu operasyonların bütçesi ise aylık gidere dahil değil.

Ankara'daki ve İstanbul'daki bu iki ajansın giderlerini karşılayanlar: Erdoğan Toprak ve Seyit Torun

2- BELEDİYELER I) İBB'deki Troll Yapılanması İBB'deki trol yapılanmasının başındaki isim: Murat Ongun. İBB'deki troller iki merciden yönetiliyor: - İBB Beyaz Masa - İBB'ye bağlı ajans (Öykü Ajans)

İBB Beyaz Masa 80 kişilik bir troll yapılanması var. Bu troller resmi İBB PR hesaplarını da yönetiyor. İllegal örgütler ile bağlantılı olduğu kamuoyuna yansıyan @kacsaatolduson, @ankara_kusu, @MstSelanik gibi hesaplar ile iletişim ve çalışma burada yapılıyor.

FETÖ'nün sosyal medya hesaplarından @kacsaatolduson hesabının 3 yöneticisinden biri FETÖ’nün mahrem imam yapılanması operasyonunda tutuklanan Hüseyin Yılmaz’dı. Bu hesabı ve ilişki ağını alttaki görselle bırakıyorum

Hakkında bir çok suç kaydı olan @MstSelanik’i (Mesut A.) ve saz arkadaşı @ankara_kusu’nu (Oktay Y.) iftira, montaj ve yalan belgeleri ile biliyorsunuz zaten

Bu organizasyonun başında bulunan Ü.K. isimli kişi, Murat Ongun'a bağlı. Bu yapının İBB'ye aylık maliyeti: 2 milyon TL

Türkiye'nin çıkardığı sosyal medya yasalarıyla ilgili olarak, uluslararası sosyal medya şirketlerinin yasaların çıkmaması için Türkiye'de lobicilik faaliyeti yaptığı biliniyor.

Bu faaliyet, Türkiye'nin ünlü bir üniversitesindeki (Bilgi Üniversitesi) öğretim görevlileri aracılığıyla yürütülüyor. Bu isimler üzerinden, Türkiye'deki basılı ve görsel medya ile dijital medyada karşı kampanya yapılıyor.

Ayrıca bu üniversite içerisindeki bir kulüp aracılığıyla Twitter ile iletişim kuruluyor. Bu aracılığı yapan, üniversitede öğrenci olarak bulunan F.G. isimli şahıs. F.G. isimli kişi ile İBB Beyaz Masa'daki Ü.K'nın ortak çalıştığı da basına yansımıştı.

Bu üniversitedeki kulüp aracılığıyla AK Parti'ye destek veren ve aralarında Twitter tarafından onaylı hesapların da bulunduğu 1000'den fazla büyük hesap ve binlerce orta büyüklükteki hesap kapatıldı. Birçok mavi tik onaylı hesabın bu onayı iptal edildi.

F.G. koronavirüs pandemisiyle birlikte Covid_19Turkey adında bir hesap açtı. Bu hesap askıya alınınca Korona Report adında yeni bir hesap açtı. Ardından hesabın büyümesiyle birlikte Hesabın adını Haber Report olarak değiştirdi. 

Haber Report, para karşılığı muhalefet partilerinin viral reklamlarını yapmaya devam ediyor.

Korona Report hesabının büyümesiyle birlikte yan hesaplar açarak yeni hesaplar oluşturdular ve o hesapları büyütmeye başladılar.

CHP'nin sosyal medyada tag denilen gündem çalışmalarını başlatan, AK Partili siyasetçiler ve devlet kurumları hakkında iftira haberleri paylaşan Profesorfacia (@profesorfacia) adlı hesap, Ü.K. ve F.G. ile ilişkilidir. Profesorfacia (@profesorfacia) hesabını Faruk D. kullanıyor.

Faruk D. Adana Seyhan CHP Öbek Örgütlenmesi sorumlusu. Geçmişte DHKP-C sempatizanıydı. Faruk D. ayrıca 400 kişilik bir trol ağını kontrol ediyor. Bu kişilere itibar suikastlarında yorum yazdırıyor ve rt-beğeni yaptırıyor.

AK Parti ve MHP hakkında birçok manipülatif içeriği paylaşan Yurttan Sesler (@sesler_yurttan) hesabının da Ü.K. ve F.G. ile ilişkili belirtiliyor. Hesap, CHP Bolu eski İl Başkanı ve Bolu Belediye Meclis Üyesi N.B'nin yeğeni Bahadır B. tarafından kullanılıyor.

Bahadır B'nin, adam yaralamadan kamu malına zarar vermeye kadar birçok suçtan sabıkası bulunan bir suç makinası olduğu ifade edilmektedir.

Yine Ü.K. ve F.G'nin beraber çalıştığı başka bir hesap ise Halkın Belediyeleri (@halkin_belediye). Kurumsal hesaplardan paylaşılamayan manipülatif içerikler bu hesaptan paylaşılıyor.

Hesabı Antalya Döşemealtı Belediyesi'nde İletişim Danışmanı olarak istihdam edilen Ozan B. (ozan_...) kullanıyor. Ozan B. CHP Milletvekili Rafet Zeybek'in önceden danışmanıydı. Ozan B. terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmaktan da yargılandı.

İBB'ye Bağlı Ünlü Öykü Ajans Bu ajans, muhalif paylaşımlar yapmaları veya yaymaları için şu sosyal medya hesaplarına para dağıtıyor: - Sanatçılar - Mankenler - Sunucular - Youtuberlar - Instagram fenomenleri - Twitter fenomenleri - Büyük Facebook sayfa ve grupları

Paralar zaman zaman resmi, çoğu zaman el altından zarflarla veriliyor. Büyük sosyal medya trollerine aylık ödemeleri "zarfla" yapılıyor. Kamuoyunca gazeteci olarak bilinen ancak sosyal medya trolü gibi davranan isimlere de aylık "zarfla" ödeme yapılıyor.

Her konu da yorum yapmasıyla ünlü trol bir gazeteciye: aylık 30.000 TL MİT mensuplarını ifşa ettiği için ceza alan bir gazeteciye: aylık 20.000 TL Ajansa iş yapan bir bilişim firması üzerinden 20.000 hesaplık beğeni, 5.000 hesaplık seed (yorumcu) havuzu yönetiliyor.

Bu ajansa 2021’de verilen bütçe: 100 milyon liradan fazla İBB, 2022 bütçesinden 492 milyon lirayı kentsel dönüşüme ayırırken, 849 milyon lirayı reklama ayırdı.

II) Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndeki Trol Yapılanması Buradaki organizasyonun başındaki isim: Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin Kendisine bağlı iki farklı dijital ajans bulunuyor.

Bu ajansların en büyük görevi, Instagram hesapları ve Twitter trollerini fonlayarak muhalif içerik ürettirip yaymak ve PR çalışmalarında kullanmak. Bu çerçeve özel Twich yayınları yaptırmak için hesapları yayın başı 50-100 bin TL fonladıkları iddia ediliyor.

30.000 hesaplık beğeni ve bot trol ordusu buradan yönetiliyor. Toplamda 10.000 hesaplı k Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube seed (yorumcu) ordusu bu ofisten koordine ediliyor.

Sosyal medyada aktif olan bazı sanatçı, gazeteci ve yazarın fonlaması bu ajanslar aracılığıyla yapılıyor. Yine dağıtılan para göre aylık bütçe: 5 - 8,5 Milyon TL

CHP’li İzmir Buca Belediyesi’nde çalışan bir mühendisin de ünlüler adına sahte hesap açıp CHP’ye destek verdiği ve AK Parti’ye saldıran troll hesapları yönettiği ortaya çıkmıştı. Kişinin iş tanımı şuydu: Sahtecilik ve trolllük. 

Trol Nedir? Sosyal medyada gerçek ismini ve fotoğrafını kullanmayan ancak gerçek bir kişi tarafından yönetilen hesaplara trol hesaplar denir. Bu hesaplar; algı, manipülasyon, provokasyon, itibar suikastı için kullandığı gibi PR için de kullanılabiliyor.

Seed Nedir? Seed, kelime anlamı olarak “tohumlama” demektir. Dijital medya literatüründeki karşılığı: Organize şekilde paylaşılan içeriği olumlamak ya da olumsuz yorum yaparak bu paylaşımı görenleri psikolojik olarak etki altına almak.

Aşağıdaki Görsellerde İBB’nin komik bir seed çalışmasını görebilirsiniz :)

Bu hesaplarını gerçek kişiler kontrol eder. Bu gerçek kişilerin kullandıkları hesaplar ise gerçek ya da trol profil olabilir. Bir kişi birden fazla hesap da kullanabilir.

Seed hesapları şunları yapar: - Destek verdikleri siyasiler veya kurumların paylaşımlarının altına olumlu yorum - Karşı oldukları siyasiler ya da kurumların paylaşımlarının altına da olumsuz yorum

Bot Nedir ve Bot Yazılım Sistemi Nasıl Çalışıyor? Bir yazılım aracılığıyla oluşturulan hesaplara bot hesap denir. Yazılımlar aracılığıyla bot hesaplar kullanılarak Twitter gündem çalışmaları yapılmaktadır.

CHP ve diğer muhalifler; manipülasyon, iftira ve algı yönetimi için Twitter’da Trend Topic (TT) çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalarda büyük oranda BOT yazılımlar kullanıyor.

Yazılım, 200 bin kelimelik bir kelime havuzundan rastgele kelimeler seçiyor. TT yapılmak istenen tag’i kelimelerin arasına rastgele koyuyor. Daha sonra yazılım, yüzlerce hesaptan aynı anda tweet atıyor. Twitter, ortak kelimeyi (tag’i) TT yapıyor.

Twitter algoritması, Türkçe cümle yapısını bilmediği için anlamsız kelimelerle kurulan bu cümleler sayesinde tag TT oluyor. Yani Twitter algoritması, bu anlamsız cümlelerin tag’leri yükseltmesini engelleyemiyor.

Yazılım, ilgili tag Türkiye gündemine girdikten sonra bot hesaplardan attığı bu tweetleri (gerçek kullanıcılar görmesin diye) 5-10 sn içinde siliyor. Tag’ler şu sırayla yayılıyor: Bot hesaplar, seed küçük hesaplar, troller, siyasiler.

BOT yazılım sistemi örnek çalışması: Kılıçdaroğlu’nun başlattığı #sırasende Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Şubat 2022’de elektrik zamları ile ilgili bir video yayımladı. Videonun sonunda yaptığı çağrı ile “#SıraSende” etiketini başlattı.

“#SıraSende” nasıl TT oldu? Cevap: Botlarla

Botların TT listesine soktuğu bu tag’e sonrasında troller girdi.

Sonrasında da CHP’li vekiller, il başkanları, sanatçılar, gazeteciler dahil oldu.

Kılıçdaroğlu’na destek veren bazı FETÖ’cü hesaplar 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bot Hesapları Kemal Kılıçdaroğlu'nun trolleri ifşa ettiğini iddia ettiği videoyu paylaştığı tweete yapılan 150 bin beğeniyi de incelendik.

Beğeni yapan hesapların %79,6'sının beğeni hesabı olduğu günlük ortalama 200'den fazla paylaşımı beğendikleri görülüyor.

Bu hesaplar takipçi sayısına göre sınıflandırıldığında; - 0 - 1 takipçi: %14,8 - 2 - 10 takipçi: %22,1 - 11 - 100 takipçi: %20,6 - 101 - 200 takipçi: %17,4 - 200 üzeri takipçi: %25,1 şeklinde bir tablo ortaya çıktı.

Beğeni yapılan hesaplar arasında çoğunlukla; - CHP'li ve İYİ Partili siyasilerin - Halk TV'de yorumculuk yapan gazetecilerin - Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın olduğu belirlendi.

Hesapların çoğunlukla konsept hesap olarak beğeni yaptığı gözlemlendi. K-POP gruplarının ve Survivor yarışmacılarının "fun club"u olarak yoğun beğeni yaptıkları görüldü.

Bunun dışında Fenerbahçe ile ilgili tweetleri seri bir şekilde beğenen hesap sayısı da oldukça fazla.

Bot hesaplarla manipülatif TT’lerde yapılıyor Örneğin; #ErdoganKrizi (10 Şubat 2022) Muhalefetin 10 Şubat 2022’de yaptığı #ErdoganKrizi tag’ini yine önce botlar başlatarak TT listesine soktu.

Ardından bol takipçili Twitter hesapları tag’e yazmaya başladı:

Sonrasında da tag’e siyasiler dahil oldu:

CHP’nin trolleri bitti mi peki? Bitmedi Haber sitesi görünümlü provokasyon ve algı merkezlerini unutmadık. Bunlara iki örnek; @Darkwebhaber ve @pusholder

Provokatör haber merkezi @pusholder’den örnekler vermek istiyorum

Başkan Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nun yurt açıklamasına cevap olarak kurduğu "Abartılacak bir sorun yok" ifadesini, kira fiyatlarındaki artış için söylemiş gibi tweet atmışlardı

Floodu @sabah @takvim ve @ahaber’deki CHP’nin troll dosyaları haberlerini inceleyerek elde ettiğimiz bilgileri derleyerek hazırladık.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...