Arash Reisinezhad آرش رئیسی‌نژاد

Arash Reisinezhad آرش رئیسی‌نژاد

04-12-2022

17:38

اینجا بندر ترکمن‌باشی است; بزرگ‌ترین بندر زیر سطح دریا با مساحت ۱.۳۸۵ میلیون متر مربع با هدف بارگیری ۲۶ میلیون تن کالا. این بندر با سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری شرکت ترکیه‌ای چالیک هلدینگ توسعه یافته و البته شرکت‌های چینی‌ها نیز در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. داستان چیست؟

این بندر پیوندگاه #کریدور_لاجورد و #کریدور_ترنس‌کاسپین است. #کریدور_لاجورد یا #کریدور_لاپیس_لازولی٬ در کنار #خط_لوله_تاپی و انتقال برق آسیای میانه - آسیای جنوبی #CASA1000 میراث ابتکار عمل جاده ابریشم نوین #NSRI آمریکاست که افغانستان را به ترکمنستان قفقاز، ترکیه و اروپا وصل می‌کند

#کریدور_ترنس‌کاسپین از گذرگاه مرز چین با قرقیزستان آغاز می‌شود و با گذر از بندر ترکمن‌باشی به بندر باکو می‌رسد. در اینجا، به تفلیس و قارص می‌رسد و در مسیری شرقی - غربی به استانبول و سپس اروپای جنوبی وصل می‌شود. اینجاست که سرمایه‌گذاری هنگفت آنکارا در بندر ترکمن‌باشی معنا می‌یابد

این همه داستان نیست. بنادر قزاقستانی آکتائو (راست) و بندر کوریک (چپ) ۲۵ درصد از مجموع عملکرد بنادر دریای کاسپین را در دست دارند. آکتائو (شوچنکو سابق) با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۶ میلیون تن قطب صادرات و واردات این کشور است. کوریک نیز ظرفیت ۴ میلیون تن دارد.

این بنادر پایانه #کریدور_میانی هستند. این کریدور از خورگوس آغاز می‌شود و آسیای مرکزی را به قفقاز و ترکیه و سپس اروپای جنوبی وصل می‌کند. قطار باری این مسیر را طی مدت دوازده روز می‌پیماید و زمان لازم برای انجام دادن تمامی تشریفات گمرکی در مسیر کریدور نهایتاً سه ساعت اعلام شده ‌است.

#خورگوس در مرز چین و قزاقستان، جایی که آن را "روتردام آینده" و "نقطۀ اوراسیایی دسترس‌ناپذیری" می‌نامند، مهم‌ترین نماد #بندر_خشک است. کلان‌طرح تزانزیتی قزاقستان، #مسیر_روشن، درهم‌تنیده با #BRI است به گونه‌ای که قزاقها به‌شوخی می‌گویند که کشورشان قصد دارد "بند" کمربند چین باشد.

ترکیب دو #کریدور_ترنس‌کاسپین و #کریدور_میانی را ‌باید در راه‌ #کمربند_بایرام ترکیه دید. این مفهوم به محور آسیای میانه – قفقاز – ترکیه - بالکان اشاره دارد که بر پایۀ نفوذ زبانی - فرهنگی آنکارا در این مناطق خواهد بود. کمربند بایرام مهم‌ترین نماد مفهوم استراتژیک "#سیب_سرخ" نیز است.

این مفهوم مهم‌ترین نماد توسعه‌طلبی ترکیه از طریق اتحاد ترک‌تباران از بالکان تا آسیای میانه و سین‌کیانگ اشاره دارد. دخالت‌های نظامی ترکیه در لیبی، قبرس، سوریه، عراق، آذربایجان و مدیترانۀ شرقی در کنار شورای ترک یا "شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان" را باید بر پایۀ چنین مفهومی نگریست.

این کریدورها از دریای کاسپین به بندر باکو با سه پایانه و هفده پست اسکله و همچنین بندرگاه نوین الات و ایستگاه نفتی در دیوبند و سنگچال دسترسی دارند. خطوط لوله زیرسطح دریا امکان صادرات میدان نفتی تنگیز قزاقستان و میدان گازی سرخس ترکمنستان به اروپا و دریای مدیترانه را فراهم می‌کند‌.

مسیر قفقازی این دو کریدور شامل خطوط مواصلاتی سه‌گانه است: مسیر ترانزیتی باکو – تفلیس – قارص #BTK، خط لولۀ گاز طبیعی قفقاز جنوبی #SCP و خط لولۀ نفت باکو–تفلیس–جیحان #BTC که با سرمایه‌گذاری بریتیش پترولیوم راه‌اندازی شد. اینجاست که باید اهمیت خطر سهمگین #کریدور_زنگزور را دید.

در زمانه‌ای بسر می‌بریم که #جنگ_کریدوری و #رقابت_زیرساختی از مهم‌ترین کلان‌روندهای کنونی در جهان است. با این حال٬ عدم فهم #ژئوپلتیک_راه و پرهیز از کاربست #دیپلماسی_راه از سوی تصمیم‌گیرندگان باعث دور زدن کشور توسط کریدورهای منطقه‌ای و در نتیجه، #فرسایش_ژئوپلتیک ایران شده‌است.

همه این نکات را در کتاب خود٬ "ایران و راه ابریشم نوین" متذکر شده و پیامدهای ویرانگر آن را پیش‌بینی کرده‌بودم. همچنین اهمیت این نکات را به همراه دستیار خود @MostafaBushehri دانشجوی @Columbia در گزار‌ش‌ها و ارائه‌های مکرر در سه سال گذشته برای نهادهای مسئول توضیح دادیم. کو گوش شنوا!


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...