.

.

04-12-2022

18:24

yaptığım harita paylaşımlarının ardından bazıları bu içerikleri hangi program/siteleri kullanarak hazırladığımı sordu. bu twetin altında neleri ne için kullandığı yazayım, kimsenin aklında soru işareti kalmasın.

1-> Öncelikle kullandığım ana program Google Earth Pro'dur. Web versiyonu değil ama. Programın arayüzü biraz sıkıntılı ama olayı çözdüğünüz de oldukça kullanışlı ve işe yarar bir program olduğunu anlayacaksınız.

- Google Earth Pro ile harita üzerinde notlar alınabilir - İstediğiniz alanı renkle işaretleyebilir, çizgi çekilebilir - Mesafe ölçülebilir - 3D görünüm - *Bir tıkla geçmiş tarihte alınmış uydu görüntüsüne geçebilir, aradaki farklı inceleyebilirsiniz.

2-> UMAP (openstreetmap) UMAP, online olarak harita düzenleyip paylaşabileceğiniz bir sitedir. Google My Maps'e göre daha hızlı ve daha kullanışlıdır. Sizlere paylaşım yapmak için bu siteyi kullanıyorum.

3-> Sentinel EO Browser Güncel uydu görüntülerine buradan ulaşıyorum. Bölgeye göre değişmekle beraber 3-5 günde bir güncel görüntü elde edebilirsiniz. Görüntü kalitesi 10metredir. Google Earth'da gördüğünüz görüntülerin kalitesinden yaklaşık 15-20x daha kalitesizdir.

Sentinel'in uydu görüntü kalitesinden dolayı çoğu kişi kurcalamadan bırakıyor. Ama gayet güzel bir site. Sitenin nimetlerinden yararlanmak için üyelik almanız lazım. Üyelik aldıktan sonra 3D görünüm ve seçtiğiniz bölgeyi belirlediğiniz tarihler arasında gif ile inceleyebilirsnz.

Görüntü net olmasa da tarihler arası karşılaştırma yaparak bölgedeki değişikliği tespit edebilirsiniz. Yol olur, vurulan bina olur, PKK tünelleri olur benzer işime yarayacak bir çok bilgiyi sentinel sayesinde elde ediyorum.

4-> Openstreetmap /with cdn ( Haritalarda sadece bir isim yazar. Bu site sayesinde baktığım bölgenin hem diğer isimlerini hem de diğer alfabelerle yazılış şeklini görebiliyorum.

5-> Wikimapia Yine bölge bulmak için kullandığım başka bir site. Çoğunuz biliyorsunuz. Suriye iç savaşı boyunca herkes tarafından kullanılan bir site. Genellikle Kürtçe yazılan yerleri bulmak için kullanıyorum. Pek iyi bir site sayılmaz, zorunda kalmadıkça girmiyorum.

6-> Mapcarta En çok verim aldığımız sitedir. Kayıtlı olan bütün yerleşimleri gösterir yani detaylıdır. Bu yerleşimler hakkında bütün bilgileri (koordinat, diğer diller, wiki sayfası vb) gösterir.

7-> Peakvisior Bu siteyle dağların, tepelerin, yüksekliklerin hatlarını daha net görerek daha kolay bir şekilde konum tespiti yapmaya çalışıyorum.

8-> AlpineQuest Off-Road Explorer (Android) Ben işimi bilgisayardan hallediyorum ama telefondan ilgileniyorsanız indirmeniz gereken uygulama. Hem bizim askerler hem de PKK'lılar kullanıyor lol. Kendi haritanızı yapıp, 3D inceleyebilirsiniz.

9-> HGM ATLAS ( Harita Genel Müdürlüğünün haritasıdır. Güzel ama bazı eksikleri var. Bölgelerin Türkçe isimleri öğrenmek için bu siteyi kullanıyorum.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...